Tantárgy kódja
KO1002Tantárgy neve
Anyanyelvi ismeretek II. Írásbeli kommunikációKredit
0Félévi követelmény
Minősített aláírásHeti óraszám
0 + 1Ajánlott félév
2Cél
A kurzus résztvevői szövegtani, helyesírási ismereteket szereznek, illetve szövegértési, -alkotási, helyesírási készségeik és képességeik fejlődnek. A tanegység teljesítése során szerzett alapozó jellegű ismeretek és kompetenciák egyrészt hozzásegítik a hallgatókat tanulmányaik hatékonyabb, eredményesebb végzéséhez, másrészt megalapozzák a tanári kommunikációhoz szükséges speciális szövegértési, -alkotási, helyesírási készségeket.
Cél angol
The course participants gain textual and orthography knowledge of spelling and a lot of creative, spelling skills and abilities to develop the right texts. The course skills and competences acquired will help students education more effective and efficient, giving a performance of the other hand for the basics knowledge for teacher. The students will learn the main spelling skills necessary for communication.Tartalom
A szövegértési képességek fejlesztése különböző típusú szövegekkel végzett gyakorlatokkal: (pl. tankönyvszövegek, tudományos, sajtónyelvi és szépirodalmi szövegek stb.), a következő fő fejlesztési területekre koncentrálva: lényegkiemelés, a szöveg struktúrájának felismerése, a mondatok közötti logikai kapcsolatok megértése, a szövegek kontextusban való értelmezése, reflektálás az olvasottakra, értékelés. A szövegalkotáshoz szükséges képességek fejlesztése kreatív gyakorlatokkal, a következő fő fejlesztési területekre koncentrálva: a téma és a relevanciák meghatározása, tématartás, a nézőpont kialakítása, a struktúra meghatározása, a szerkesztés arányossága, logikus sorrend, következetes gondolatvezetés, megfelelő stílus és a szöveg koherenciáját biztosító pragmatikai, szemantikai és grammatikai szövegösszetartó elemek megfelelő alkalmazása. Helyesírási ismeretek és gyakorlatok. A helyesírási alapelvek (kiejtés, szóelemzés, hagyomány, egyszerűsítés); a kis és nagy kezdőbetűk; a tulajdonnevek fajtái és azok helyesírása; az egybe- és a különírás esetei és okai; az idegen közszavak helyesírása; az elválasztás; az írásjelek; a rövidítések és mozaikszók.